מדריכים

אתר מדריכים

יבוא מוצרים
עסקים

מהו אישור תקן?

יבוא מוצרים לארץ דורש תקן המאשר הבאת המוצר. למעשה תקן הוא מסמך שבו מפורטות הדרישות הטכניות של המוצר על מנת שיתאים לייעודו.

מהו תקן רשמי?

תו תקן נקבע על ידי מכון התקנים הישראלי. בארץ ישנם תקנים שונים שמטרתם לשמור על בריאות הציבור, בטיחות הציבור והגנה על איכות הסביבה. בנוסף התקן אחראי על הספקת מידע, במקרים שאין מידע קיים או מנגנון חלופי שמטרתו להקנות הגנה לצרכן.

מטרת תו התקן הוא הבטחת תאימות או חליפיות של מוצרים, לשם מניעת נזק העלול להיגרם בשימוש במוצר, בחומר או במערכת הגלויים ושאינם גלויים לעין.

ישנם תקנים שונים למוצרים שונים ועליהם דן וקובע מרכז אגף התקינה ה המפעיל ועדות ציבוריות לקביעת התקנים. חברי הועדה הם נציגים ממגזרים שונים של המשק, החל מקבלנים, יצרנים, אנשי מעבדות ואנשי מחקר ומדע.

חובת שמירה של תקן רשמי

יבוא מצרים או מכשירים ששטרם הוכרזו רשמיים, ועדין אין התאמה בין המוצר או תהליך העבודה לבין דרישות התקן, אין לייצרו או למכור או לייבא אותו. הממונה מטעם משרד התעשייה המסחר והתעסוקה הוא שאחראי על מילוי הוראות התקן, הוא אחראי לבדוק שההוראות ממולאות בהתאם לחוק בתקנים.

מהנדסים של הממונה על התקינה במשרד התעשייה המסחר והתעסוקה אחראים על ביקורות יזומות, וחקירות בעקבות תלונות. במידה ויש עבירה על חוק התקינה, ואף ננקטים בהליכים משפטיים נגד יבואנים או בעלי עסקים.

מהו התהליך בקבלת אישור יבוא או אישור תקן ?

לצד צו יבוא חופשי ישנו צו איסור יבוא יחד עם צו המכס, המפרט רגולציה טכנית בייבוא סחורות למדינת ישראל. סמכות התקנת התקן לפי סעיף 2 לפקודת הייבוא והייצוא היא בידי שר הכלכלה והתעשייה. בחלק הראשון של צו יבוא חופשי מתואר תפקיד גוף הצו עצמו ומספר תוספות. התוספת הראשונה של הצו מפרטת סחורות החייבות ברישיון יבוא. והתוספת השנייה מפרטת באילו תנאים או אישורים נדרשים לשחרר  סחורות (טובין) המחזקות המכס.

בתוספת השנייה של צו יבוא חופשי ניתן למצוא את רשימת התקנים שמוצרים אלה מתייחסים אליהם. התקינה הישראלית נסמכת ברובה על תקינות בינלאומית וע”פ התקינות האירופאית.

 

יבוא מוצרים הנדרשים ל”אישור תקן”

מוצר חדש חשוב לבדוק אם יש צורך באישור תקן . הבדיקה מתחילה בהגדרת קוד פרט המכס, הנעשה בדרך כלל על ידי עמיל המכס. קוד פרט מכס (HS CODE NUMBER) קובע אם למוצר יש אישור יבוא  או שיש לו אישור תקן מאחד ממשרדי הממשלה בהתאם לסוג המוצר, משרד התחבורה, משרד התקשורת משרד הבריאות, משרד הכלכלה   מכון התקנים וכו’.

לפני שמתחילים בתהליך היבוא ההמלצה היא להביא דוגמא אחת של המוצר, ולהעבירו במכון התקנים לבדיקה. לאחר הבדיקה במדיה והתוצאות חיוביות היבואן יקבל תעודה המאשרת אישור יבוא על סמך אותו הדגם ויהווה מתן אישור תקן למשלוחי המוצר לארץ. התעודה היא לגבי אותו יצרן ואותו דגם.

Image by PublicDomainPictures from Pixabay

LEAVE A RESPONSE

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *