מדריכים

אתר מדריכים

החזרי מס בגין חל"ת, החזרי מס לשכירים
פיננסים

החזרי מס בגין חל”ת

החזרי מס לעובדים שיצאו לתקופת חל”ת – חופשה ללא תשלום – מה זה אומר?

מס הכנסה הוא מס המשולם על ידי כל עובד במדינה במהלך תקופת עבודתו בין אם הוא שכיר או עצמאי. אצל בעלי עסקים עצמאיים תשלום המס מתבצע במהלך הגשת דיווחים למשרדי מס הכנסה, וכן אחת לשנה נדרש בעל העסק להגיש דו”ח למס הכנסה בו הוא מדווח על כל ההכנסות וההוצאות שרשם במהלך השנה החולפת. כך, כל בעל עסק עצמאי “מתקזז” עם מס הכנסה בנוגע לעודפי מס ששילם – במידה ששילם, ואם אכן שילם יתר מס, הדו”ח השנתי שאותו הוא מחוייב להגיש, משקף את הפרשי המס בין מה ששולם בפועל ובין גובה המס שהיה צריך להיות משולם, וכך בעל העסק העצמאי מקבל החזרי מס. החזרי המס הם תשלום של כסף מזומן – כלומר מיידי שמופקד אל חשבון הבנק במידה שאכן מגיע לאותו אדם החזר מס. 

מה קורה בקרב שכירים? 

שכירים אינם נדרשים להגיש דו”חות שנתיים למס הכנסה. שכירים משלמים מס הכנסה דרך המעסיק באמצעות השכר החודשי. גובה המס הוא קבוע ונקבע על פי קריטריונים מסויימים. במידה שחלים שינויים בקריטריונים אלה – יש לבדוק האם העובד זכאי להחזרי מס. 

יש לציין שבמשרדי מס הכנסה לא מנהלים רישומים ומעקבים אחר שינויים שכאלה, ולכן על הנישום (העובד השכיר משלם המס) חלה החובה (העצמית) לבדוק האם פרמטרים שונים מזכים אותו ביותר נקודות זיכוי, וכם חובה עליו לדווח על כך למעסיק או למשרדי מס הכנסה על מנת לקבל החזרי מס הכנסה. 

במידה שיצאתם לחל”ת בעקבות הקורונה ייתכן שאתם זכאים להחזרי מס. פנו אלינו לקבלת החזרי מס ממס הכנסה

 על אילו קריטריונים אנחנו מדברים?

המדינה קבעה קריטריונים מסויימים שלפיהם הנישום זכאי בנקודות מס נוספות. נקודות מס למעשה קובעות את גובה ההנחה על המס שהנישום מחוייב בו. 

קריטריונים שונים לדוגמא הם: מקום המגורים – כך איזורי ספר ויישובים מסויימים זוכים בהקלות על המס, לידת תינוק ונכות של ילד/ה מזכה בהקלות מס.

כך, אם לצורך הדוגמא אתם גרים בפתח תקווה ועברתם השנה לגור ביישוב מרוחק בדרום, וגם ילדכם התחיל ללמוד בכיתת לקויות למידה, הרי שמעתה אתם זכאים לשלם מס הכנסה מופחת.

במידה שיצאתם לחל”ת בעקבות הקורונה ייתכן שאתם זכאים להחזרי מס עקב ירידה בהיקף המשרה, הפחתה בשכר או סיבה אחרת. פנו אלינו לקבלת החזרי מס ממס הכנסה. 

LEAVE A RESPONSE

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *